Amino Asit Nasıl Kullanılır

Kişisel Antrenör Mete Pötöy tarafından yazılmıştır.

Amino Asit Nedir?

Amino asit proteinlerin yapıtaşıdır. Vücudun kendi üretebildiği ve dışarıdan almak zorunda olduğu farklı aminoasitler bulunmaktadır. Supplement (sporcu besini) olarak satılan aminoasitler, sindirimi çok kolaylaştırdığı için antrenmanlarda kas yıkımını (katabolizma) oldukça sınırlayarak, süreç içerisinde daha kolay kaslanmanızı sağlarlar.

Amino Asit Neye Yarar?

Satılan aminoasit tabletleri ya da likit aminolar, genellikle kas gelişimine yardımcıdırlar. Bunun yanında aminoasitlerin bağışıklığı güçlendirme (Threonine), büyüme hormonu salgısını artırma (Leucine, Arginine), enerji verme (BCAA) gibi yararları da vardır.

amino asit nasıl kullanılır

Amino Asit Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Amino asit tabletleri yutulmamalı, çiğnenmelidir. Bunun sebebi, çenenin mekanik hareket yaparak beyne sindirim enzimi salgılaması konusunda sinyal göndermesini sağlamaktır.
  • Amino asit kullanılırken dikkat edilecek bir diğer nokta, sporcunun canı istemese dahi, aminoasit ile beraber bol su içilmelidir. Bu yapılmadığında vücuttaki ürik asit seviyesinin normalin üzerine çıkma riski oluşur.
  • Yeterli protein alındığından emin olunmalıdır. Yeterli protein alınmadan alınan aminoasitten tam verim alınamaz.
  • Antrenmandan hemen önce ve antrenmanın hemen sonrası alınan aminoasitler daha fazla fayda sağlar.

amino asit işe yarar mı

Kimler Amino Asit Kullanmalıdır?

Yeterli protein alan, ancak daha ileri seviye bir gelişme bekleyen sporcular gönül rahatlığı ile aminoasit kullanabilirler. Doğru kullanıldığında aminoasitlerin bir zararı yoktur. Gelişimi hızlandırır, plato evrelerinin geçilmesini kolaylaştırırlar.

Kimler Aminoasit Kullanmamalıdır?

Normal dozda aminoasit kullanımı sonrası aşırı sivilce (akne) problemi yaşayan kişiler aminoasit kullanmamalıdırlar. Hafif sivilcelenme kabul edilebilir bir durumdur.

6 aylık supplement kullanımı sonrası 2-3 hafta ara verilmelidir. Kişi uzun süredir supplement kullanıyorsa, kullanımı bir dönem için durdurmalıdır.

Yeterli protein almayan kişilerin aminoasit alımları ‘lüks’tür. Bu gibi bir durumda supplement kullanılacaksa, tercih protein tozundan yana kullanılmalıdır.

Aminoasitler Zararlı mıdır?

Doğru kullanılırsa zararlı değil yararlıdırlar. Bazı bilgisiz kişilerin dediği gibi doping maddesi değil, sporcu besinidirler.

Paylaş:

Benzer Yazılar

Kalabalığa Değil, Vücut Tipi ve Amaca Göre Antrenman!