Adonis Kası Nasıl Yapılır?

Kişisel Antrenör Mete Pötöy tarafından yazılmıştır.

Adonis Kası Nedir?

Bilimsel ismi ‘External Obliques’ yani ‘Dış Oblikler’ olan kaslara Adonis Kasları ismi verilmektedir. Bunun en büyük sebebi Fight Club isimli filmdeki aktör Brad Pitt’in vücudunun birçok kişinin ilgisini çekmesi ve medyada Adonis Kasının sık sık haber edilmesidir.

Adonis Kası Çıkartmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bilimsellikten uzak, saf kar amaçlı ve yarısından çoğu reklamlarla dolu dergilerde sıklıkla şu tarzda yazılar görürsünüz

  • 6 Haftada Adonis Kası!
  • Adonis Kası İçin Geç Kalmadınız!
  • Karın Kasları İçin En Etkili 4 Hareket!

Bu gibi dergi veya haberlere asla itimat etmeyin. Bu tip dergilerin sayfalarının her ay dolması gerekmektedir. Bu yüzden de bir ay ak dediklerine diğer ay kara demek durumunda kalmaktadırlar.

adonis kası

Karnın hangi bölgesi olursa olsun, karın kaslarının görünürlüğü kas kütlesinden çok, üzerindeki yağın azlığı, yani yağ oranının ne kadar az olduğu ile ilgilidir. Tabii ki kas kütlesinin büyüklüğü de definisyon (görünürlük) açısından önemlidir.

Karın Kasları Nasıl Gelişir?

Adonis Kası Geliştirme Hareketleri Nelerdir?

Kasık Kasları yani External Obliques’i geliştirmek için

  • Side Crunch
  • Cross Crunch
  • Leg Circles

ve benzeri Adonis Kası Egzersizlerini yapmanız gerekmektedir. Ancak önceden de söylediğim gibi Kasık Kası Geliştirme egzersizlerini tek başına uygulamak sizi başarıya ulaştırmaz. Obliklerin görünür hale gelmesi için sıkı ve kişiye özel diyet uygulanmalıdır.

alt karın egzersizleri

Kasları Şekillendirmek İçin İpuçları

Adonis Kasları İçin Yapılan Hareketlerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu bölge kasları, çalışmaya ön karın kaslarına (rectus abdominis, baklava diye de bilinir) oranla daha kolay cevap verirler. Bu yüzden ekstra ağırlık kullanılmadan, vücut ağırlığı ile çalışılmaları daha doğrudur. Tip 1 kas fibrili yoğunlukta bulunduğu için en az 15 tekrarlı ve uzun süren setlerle çalıştırılması verimi artıracaktır. Ağır yüklerle yapılacak Adonis Kası Egzersizleri, çoğunlukla yağ altında bulunan kası geliştirerek belinizi kalınlaştıracaktır.

Hele ki dumbbell’ları elde tutarak yana eğilme hareketi olan Dumbbell Side Bend en kötüsüdür. Yağ yakımı ile ilgisi olmadığı gibi, omuriliğinizi de sakatlar.

Tehlikeli Hareketler Listesi

Paylaş:

Benzer Yazılar

Kalabalığa Değil, Vücut Tipi ve Amaca Göre Antrenman!