Karın Kası Nasıl Yapılır

Kişisel Antrenör Mete Pötöy tarafından yazılmıştır.

Karın Kası Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Karın kası yapmak için, karın bölgenize yönelik kassal egzersizleri uygulamanız gerekmektedir. Ancak çoğunlukla gözden kaçan nokta, karın kaslarının gelişimi yönünde sıkı biçimde karın kası geliştirme programı uygulanırken, karın kaslarının görünürlüğü üzerine çalışılmaz.

Karın Kasları Nasıl Görünür Hale Gelir?

Halk arasındaki söylemiyle ‘Baklavaları Çıkarmak İçin’ karın kası geliştirme hareketlerinin düzenli biçimde uygulanması, karın antrenmanı yapılması gerektiği bir gerçektir. Ancak karın kaslarının define hale gelmesi (görünür olması) için çok titiz bir diyet doğrultusunda beslenilmeli ve cardio egzersizleri kassal egzersizler ile beraber uygulanmalıdır.

karın kası nasıl yapılır

Karın Kası Geliştirme Hareketleri Nelerdir?

Karın kası çalıştırma egzersizleri saymakla bitmez. Ancak en belli başlı olanları crunch (yarım mekik) ve leg+hip raise’dir (bacak ve kalça kaldırma).

Mekik En İyi Karın Kası Hareketi Değildir!

Hatta, öncelikli olarak karın çalıştıran bir egzersiz değildir bile diyebiliriz. Mekik karın kaslarınızı çalıştırır mı? Evet. Pekiyi neden mekik çekmek iyi değildir? Çünkü mekik çekerken karın kaslarınızdan çok ‘iliopsoas’ adı verilen, alt tabakalarda bulunan kaslarımızı karın kaslarımızdan daha çok kullanırız. Ve mekik hareketini, karın kasları değil iliopsoas’lar yorulduğu için bırakırız. Bir zincirin en zayıf halkası örneğinde olduğu gibi, iliopsoaslar yorulduğu için bırakılan bir set, karın kaslarınızı yeterince çalıştıramadığınız anlamına gelir.

Alt Karını Nasıl Çıkarırım?

Alt karın çalıştırmak için en iyi egzersizler yatarak bacak ve kalçanın kaldırıldığı ‘Leg+Hip Raise’ hareketleridir. Sadece bacakların kaldırıldığı ‘Leg Raise’ ve türevi hareketlerde, bir önceki paragrafta anlattığım gibi amaçladığınız değil farklı karın kaslarını çalıştırmış olursunuz. Alt karın kaslarının görünür hale gelebilmesi için ise ideale yakın bir diyet uygulanmalı ve tüm kassal ve kardiyovasküler egzersizler düzen içinde titizlikle icra edilmelidir.

images

Karın Kaslarını Çıkaracak, Six-Pack’leri Gösterecek En Etkili Hareketler Hangileridir?

Belki inanmayacaksınız ama squat, leg press, deadlift gibi bileşik (compound) bacak hareketleridir. Neden böyle olduğunu merak edenlere aşağıdaki yazılarımı okumalarını şiddetle tavsiye ederim. Okumaya üşenenler için kısaca özetleyeyim.

Ağır Yük + Büyük Kas Gruplarını Çalıştıran Egzersiz = Hızlı Metabolizma = Daha Çok Yağ Yakımı

Ağırlık Çalışması Yağ Yaktırır mı?

Bacak Çalışmasının Yararları

Yağ Yakımı İçin Ne Yapmalıyım?

Evde Karın Kası Yapılabilir mi?

Tabii ki yeterli ekipman ve düzenli çalışma ile evde de karın kası yapılabilir. Ancak spor salonlarındaki ekipmanlar ve salon ortamının sağlayacağı disiplin, antrenmanların genelinde daha iyi motive olmanızı sağlayacaktır.

lower-ab-workout

Karın Kasları Kaç Tekrarlı Çalışılmalıdır?

Karın bölgesi, Tip 1 Fibril yoğunluklu kas gruplarından olduğu için en az 15 tekrarlı çalışılmalıdır. Özensizce yapılan, 100 mekik veya cruch hareketi fazla işe yaramayacaktır. Bu yüzden hareketlerin genelinde, egzersizin formuna dikkat etmeli, doğru biçimde çalışmalısınız.

Karın Kasları Her Gün Çalıştırılmalı mı?

Hayır. Bu eskilerden kalma bir inanıştır. Karın kasları, evet diğer birçok bölgeye göre kendini daha kolay toparlar. Ama bu, her gün çalıştırılmaları gerekir anlamına gelmez. Haftada 3-4 kez karın kası çalıştırmak yeterlidir.

Bkz: Sürantrenman (Aşırı Çalışma)

Karın Kası Ağrısı Nasıl Yorumlanmalıdır?

Çalışmanın ertesi gün karın kaslarındaki hafif ağrı normal ve istenilen bir durumdur. Ancak geçmek yerine artan, günlük hayatı etkileyen şiddetli ağrılar, aşırı çalıştığınız ya da kassal bir probleme sahip olduğunuz anlamına gelir. 3 gün geçmeyen ve acı veren ağrılar için doktora görünün.

Paylaş:

Benzer Yazılar

Kalabalığa Değil, Vücut Tipi ve Amaca Göre Antrenman!