Yağ Yakımı İçin Genel Kurallar

Kişisel Antrenör Mete Pötöy tarafından yazılmıştır.

1. Dengeli ve ‘Yetersiz’ Sporcu Beslenmesi

Vücudun ihtiyacı olan besin öğelerinin tümünü alabilmek için dengeli ve çeşitli beslenmeniz gerektiği bilinen bir bilgidir. Yani ‘Sıfır Yağ Diyeti’, ‘Karpuz Diyeti’, ‘Taş Devri Diyeti (Sıfır Karbonhidrat Diyeti) hatalı beslenme tarzlarıdır. Vücudun tüm vitamin ve minerallere belli oranlarda ihtiyacı vardır.

Diğer tarafta ‘Dilediğiniz Kadar Yiyerek Zayıflatan Diyet’ de aldatmacadır. Zararlı ilaçlar (Sporcu Besinlerinden Bahsetmiyorum) kullanmadığınız sürece, dilediğiniz gibi yiyerek zayıflayamazsınız. Vücudunuzda değişim istiyorsanız, hayatınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Evet, 25 yaşına kadar birçok kişinin metabolizması hızlıdır ve bazı değişiklikler için ‘Dikkat Etmek’ yeterli olmaktadır. Ancak yaş ilerledikçe, yağ yakmak için dikkat etmekten fazlasını yapmanız gerekir. Gün içerisinde çok hafif açlık hissedeceğiniz zamanlar olması o kadar da kötü bir şey değildir. Ancak vücut hiçbir zaman uzun süre aç bırakılmamalı ve kıtlık moduna sokulmamalıdır. Genel olarak, çok acıkmadan yemek yenmeli, doymadan fazla doymadan sofradan kalkılmalıdır.

Kıtlık Modu

sporcu beslenmesi

Birçok bilgisiz ‘uzmanın’ yetersiz beslenmeden anladığı düşük karbonhidrattır. Karbonhidratın fazlasının yağa dönüştüğü bir gerçektir, ancak öte yandan, yağların karbonhidrat alevinde yandığı da! Konu ile bağıntılı iki yazımı okumanızı tavsiye ederim.

İyi Karbonhidrat Kötü Karbonhidrat

3 Günde 33 Kilo Diyeti !!!

2. Yasaklılar listesi

  • Alkol
  • Kalitesiz Karbonhidratlar
  • Kızartmalar
  • Meyve Suları
  • Kola ve Benzeri Gazlı İçecekler
  • Beyaz Ekmek, Beyaz Makarna, Beyaz Pirinç, Beyaz Un

Hızlı yağ yakımını amaçlıyorsanız bazı yiyecek ve içecekleri hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Pek tabii, diğer yediklerinizle dengeleyerek ve iyi egzersiz yaparak ‘kaçamak’lara rağmen yağ yakabilirsiniz. Ancak yukarıda yazılı yiyeceklerin tüketilmemesi yağ yakımınızı son derece olumlu etkileyecektir.

süper set

3. Uygun Kassal Antrenman

Amacınız kas büyütmek de olsa, yağ yakmak da olsa ağırlık çalışmanız gerekir. Bunun sebebi, durağanken yakacağınız kalori miktarının doğrudan kas kütleniz ile alakalı olmasıdır. Bazal metabolizma ile ilgili doyurucu bilgi içeren yazımı dikkatle okuyunuz.

Ağırlık Çalışması ve Zayıflama İlişkisi

3-ways-to-skyrocket-your-cardio-intensity-1

4. Uygun Cardio

‘Ne kadar zorlarsam, ne kadar çok kalori yakarsam o kadar iyi’ diye düşünülmemelidir. Bir başka deyişle ‘Ne kadar ekmek o kadar köfte’ mantığı, köfte yaparken işe yarar! 🙂 Cardio’nun optimum seviyede ve sürede yapılması gerekmektedir.

Cardio Nasıl Yapılır

5. Sabır

Yağ yakımı, zaman isteyen ve zor bir süreçtir. Fizyolojik ve Psikolojik Dayanıklılık gerektirir. Bu süreç içerisinde, yıldığınız, zorlandığınız, bırakmayı istediğiniz anlar olacaktır. Bu gibi durumlarda kendinize inanın! Belirli noktalarda takılabilir ve plato evrelerine girebilirsiniz. Ancak doğruları yapmak konusunda inatçı olursanız, er ya da geç hedeflerinize ulaşırsınız.

Paylaş:

Benzer Yazılar

Kalabalığa Değil, Vücut Tipi ve Amaca Göre Antrenman!