Antrenmanda Giyim

Kişisel Antrenör Mete Pötöy tarafından yazılmıştır.

Üst Giyim

Kişi nasıl rahat ediyorsa o şekilde giyinmelidir. Giyim mevsime uygun olmalıdır. Sauna eşofman denilen o zulüm giyecekleri asla kullanılmamalıdır! Son derece sağlıksızdırlar. Giyilen giysi terlemeyi teşvik eden değil teri emen yapıda olmalıdır. Bu yüzden naylon yerine pamuklu giysileri tercih etmelisiniz.

Alt Giyim

Şort, eşofman altı, ya da tayt. Hangisi ile rahat ediyorsanız onu tercih etmelisiniz. Hareketinizi kısıtlayacak giysilerden kaçının.

Ayakkabı

Spor ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Fazla ince tabanlı ayakkabı kullanmayın. Ağır yük kaldırırsanız topuk dikeni olasılığını artırır. Ayak tabanınızı destekleyen, nefes alan ayakkabıları tercih edin. Ayakkabının nefes alıp almadığını satın almadan önce deneyebilirsiniz. Ayakkabıyı giydiğinizde ayağınızı hızlıca bir şekilde öne arkaya sallayın. Parmak uçlarınızda havayı rahatça hissedebildiğiniz ayakkabılar daha sağlıklıdırlar.

Çorap

Çorap seçimi de ayak sağlığı açısından önemlidir. Pamuklu çorapların tercih edilmesi yararınıza olacaktır.

Eldiven

Eldiven kullanımı isteğe bağlıdır. Ben spor hayatım boyunca, ağırlık çalışmalarımda hiçbir zaman eldiven kullanmadım. Bir erkeğin elinde biraz nasır bulunmasının bence pek bir önemi yok. Eldiven giymek nasırları önler mi diye soracak olursanız, tam olarak engellemese de azaltır. Ancak dediğim gibi, eldiven kullanımı tercih meselesidir. İleri seviye çalışan bir bayan sporcunun eldiven kullanması yerinde olacaktır.

Açık Havada Spor Yaparken Nasıl Giyinilmeli?

Yukarıda yazılanlara ilaveten, bol güneşli günlerde şapka takmak kafa sağlığı açısından yararlı olacaktır.

Paylaş:

Benzer Yazılar

Kalabalığa Değil, Vücut Tipi ve Amaca Göre Antrenman!