Isınma Yolları

Kişisel Antrenör Mete Pötöy tarafından yazılmıştır.

Isınma yolları (Warm Up)

Cardio Yolu İle Isınma

6-12 dakikalık orta tempolu herhangi bir kardiyovasküler egzersiz (hafif tempo koşu, hızlı yürüme, bisiklet, cross trainer, yüzme…) icra edilerek yapılan ısınma biçimi. En sık kullanılan ısınma yoludur. Kol idmanı yapılacak ise cross trainer gibi kolları da kullanarak yapılan bir ısınma daha efektif olacaktır, ancak şart değildir. Koşu Bandı veya Bisikilette de pekala ısınılabilir.

Esnetme, Gerdirme Yolu İle Isınma

Esnetme çalışmalarını yapmayan, veya kas başına ‘dostlar alışverişte görsün’ mantığı ile 3’er 5’er saniye yapıp diğer kas grununa geçenler bu satırları kuşku ile okuyorlardır. Ancak esnetme çalışmalarını yeterli süre ve doğru formda yaptığınızda ter içinde kalınabilineceğini görürsünüz. Ancak esnetme çalışmalarından önce kısa süreli de olsa cardio yapmak gerekmektedir. (Esnetme ile ısınmıyoruz, esnetme için ısınıyoruz. Bu yol, ısınma sürecine ‘devam’ olarak kullanılabilir)

Sauna Yolu İle Isınma

Sakatlık gibi durumlarda hafif süreli olarak kullanılan sauna, diğer ısınma yolları kadar ideal olmasa da ısınmadan yapacağınız antrenmandan daha sağlıklı bir antrenman imkanı sağlar.

Hareketin Kendisini Düşük Ağırlık Yüksek Tekrar Yapma Yolu İle Isınma

Örnekle açıklamak daha yerinde olacaktır. Mesela 4 set 8 tekrar bench press yapacaksınız. Kaldırabildiğiniz max ağırlık 80 kilo ise, ilk sete 80 kilo ile girmek, kardiyovasküler ısınmanızı yapmış olsanız dahi, akılcı bir davranış olmayacaktır. Onun yerine bir 20 bir 15 tekrarlı, ÇOK HAFİF OLMAYAN, orta ağırlıkla yapacağınız (örnek için konuşacak olursak, yani max 80 yapabilen biri için 25-40 kg) 2 set, sizi ağır setlerde sakatlanmaktan koruyacaktır.

Vakit açısından bir darlık yok ise tek başına kullanılmamalıdır.

Paylaş:

Benzer Yazılar

Kalabalığa Değil, Vücut Tipi ve Amaca Göre Antrenman!