Meyve Suyu Mu? Kilo Almak İçin Birebir!

Kişisel Antrenör Mete Pötöy tarafından yazılmıştır.

Ülkemizde bazı yiyecek ve içecekleri sorgusuz sualsiz ‘yararlı’ olarak kabul ederiz. Bunlara bazı örnekler; Bal, Kırmızı Yiyecek ve İçecekler (Kan yaptığı sanıldığı için), Pekmez, Süt olarak gösterilebilir. Meyve Suyu da bu gruptadır.

Hemen bir açıklama yapalım. Yukarıda saydıklarımın hepsi ‘YETERİNCE’ kullanıldığında yararlıdır, MEYVE SUYU DIŞINDA.

Meyve suyu sadece ve sadece çok zayıf (Safkan Ektomorf Vücut Tipine Sahip), kilo almak isteyen ve iştah problemi olan kişilerce içilmelidir.

Büyükçe bir bardak meyve suyu için takribi 5-6 meyve gerekmektedir. Bunun nasıl bir kalori demek olduğunu tahmin etmeye çalışın. Veya ben size kısa yoldan söyleyeyim, ÇOK! 🙂

Meyvelerin Suyunu İçmeyin, Bütün Olarak Yeyin!

Kendi evinizde taze taze sıksanız dahi meyvelerin suyu içilmemeli, kendisi bir bütün olarak yenmeli. Bunu öğütlememin iki nedeni var.

1-) Toplam kalori alışının aşırılaşması,
2-) Meyve bütün olarak yendiğinde, vücuda giriş süresi artmaktadır.Ayrıca barındırdığı lif, içerdiği şekerin kana ani karışmasını engellemekte, bu sayede kan şekeri aşırı dalgalanmamaktadır.

zararlı besinler

Antrenman Öncesi Meyve Suyu

Antrenman öncesi meyve suyu basit karbonhidrat kaynağı olduğu için enerjinizi hızla yükseltip sonrasında düşürecektir. Yani vereceği güç, saman alevi gibi olacaktır. Bu yüzden tercih edilmemelidir.

Antrenman Sonrası Meyve Suyu (ÖNEMLİ)

Yağ yakımı amaçlarımızdan biri ise, idman sonrası meyve suyu içmek bir nevi, bir çuval inciri berbat etmektir. Doğru süre ve nabızda yapılan tempolu çalışma sonrası vücut 6 saat boyunca hızlı çalışmaya ve yağ yakımına devam eder, meyve suyu gibi kötü karbonhidratlar kullanılmaz ise!!!
Yağ yakımını amaçlamayan, sadece kilo almak ve kas geliştirmek isteyen birinin ise antrenman sonrası meyve suyu içmesi yerinde olacaktır.

Hazır Meyve Suları

Sakın! 🙂 Kendi ellerinizle sıktığınız taptaze meyvelerin suları dahi yararlı değilken, içinde bulunanlara göz attığınızda, telaffuz dahi edemediğiniz koruyucu maddelerle, ek tatlandırıcılarla karşılaştığınız hazır meyve sularını asla tercih etmeyin. Evet, 100 de 100 olduklarını iddia etseler dahi!

Paylaş:

Benzer Yazılar

Kalabalığa Değil, Vücut Tipi ve Amaca Göre Antrenman!