Personal Trainer’ınızı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kişisel Antrenör Mete Pötöy tarafından yazılmıştır.
personal trainer seçimi

Özel antrenörünüzü seçerken kol kasının ne kadar kalın olduğu, kaç tane ünlü kişi çalıştırdığından ziyade, size ne kadar yarar sağlayacağına önem vermelisiniz. Bunu ölçmek için birkaç ipucu…

  • Okul ve Eğitim:

Bina yapmayı babasının yanında öğrenmiş bir müteahhit ne kadar iyi inşaat yaparsa, spor akademisi mezunu olmayan, personal training eğitimi almamış bir antrenör de o kadar iyi antrenördür.

Binaların sağlamlığı açılış törenlerinde değil ‘depremlerde’ görülür!

Yanlış yapılan egzersizlerin olumsuz sonuçları 10 sene sonra dahi ortaya çıkabilir.

Nasıl ameliyatınızı hemşirelere yaptırmıyorsanız, sadece antrenman yaparak, doping maddeleri kullanarak 20-30 günlük sertifikalar ile antrenör olduğunu iddia eden kişilere de itimat etmeyin.

  • Hareket İsimlerini Doğru Bilmek:

İlk bakışta o kadar da önemli gözükmeyen bu konu aslında belki de en önemli kıstaslardan biridir.
Yabancı dil bilmek iyi eğitmen olmak için büyük avantajdır, ama şart değildir.
Ancak hareket isimlerini yanlış yazan bir eğitmen kuvvetle muhtemel araştırmaktan, konusu ile ilgili kitap okumaktan çok uzaktır ve programınızı kulaktan dolma bilgilerle yazmaktadır.
Eğitmeniniz karın yerine mide diyorsa onunla çalışmayı gözden geçirin… Hammer (çekiç) curl yerine Hummer curl yazıyorsa… Kaçın! 😛

  • Yabancı Dil:

Ne yazık ki ülkemizde, yabancı dili olmayan eğitmenlerin kendilerini geliştirebilecekleri yerli kaynak hem çok sınırlı hem de bilimsellikten oldukça uzak.

Yurt dışında, yanlışlığı 1970 lerde kanıtlanmış bilgiler yerli kaynaklarda ‘ TEMBİHLENİYOR !!! ’

(Ör: Kan ile taşarcasına doldurma, karın çalışmaları ile bölgedeki yağı yakma, öğün başına 30 gramlık protein sentezi sınırı…)

  • Sizi Motive Edebilecek Biri mi?

Herkesin motive olma yolu farklıdır. İyi ve deneyimli bir eğitmen kime askeri disiplin uygulaması, kime biraz daha esnek davranması gerektiğini bilir.
Bunun yanında eğitmenliğinizi yapacak olan kişinin sohbet etmekten keyif alacağınız, kafa dengi ve güleryüzlü biri olması da oldukça önemlidir.

  • İlk Yardım Eğitimi:

İnsanlar ilk yardıma hiçbir zaman ihtiyaçları olmayacağını düşünürler. Emin olun İlk Yardım bilen bir Antrenör büyük yararınıza olacaktır.
İlk yardım uygulaması gerekmese dahi, bu yönde almış olduğu eğitim bir Personal Trainer’ın risk parametreleri açısıdan, egzersize ve sporcusuna bakış açısını değiştirir.

  • Doping:

Kesinlikle doping KULLANMAMIŞ olmalı.
Nasıl yıldız bir futbolcu iyi teknik direktör olamıyor ise aynısı fitness için de geçerlidir.
Öte yandan ne yazık ki fitness dünyasının ‘hilesini’ kullanan meslektaşlarım, kişisel deneyimlerimden yararlanarak yazıyorum, gelişimi yavaşlayan öğrencilerine, belki kötü niyetle olmasa dahi, derhal doping önerirler!
Ve niyet iyi veya kötü olsun, inanın bana DOPİNG ÇOK ZARARLIDIR!

Paylaş:

Benzer Yazılar

Kalabalığa Değil, Vücut Tipi ve Amaca Göre Antrenman!