Spinning nedir?

Kişisel Antrenör Mete Pötöy tarafından yazılmıştır.

Spinning kapalı alan bisikletçiliği (indoor cycling) olarak özetlenebilir. Bir ultra dayanıklılık bisikletçisi olan Jonathan “Johnny G” Goldberg tarafından bulunmuştur. Johnny G, Spinning bisikletlerinin gerçek yol koşullarına ve direncine yakın yapıda dizayn edilmesi ile işe başlamıştır. Kondisyon, ritim duygusu ve dayanıklılığı muazzam derecede geliştirir.

Koşu esnasında, bilhassa (beton gibi) sert zeminlerde oluşan çarpma (impact) etkisinin dairesel hareket sayesinde oluşmaması ise spinning in bir diğer artısıdır. Bir seans ortalama 45 dakika sürmekte, kondisyon durumuna bağlı olarak süre ve antrenman şiddeti ayarlanabilmektedir. Grup halinde yüksek sesli müzik eşliğinde yapılması motivasyonu ve rekabet duygusunu artıracağından daha keyifli bir cardio imkanı sunar. Ortalama bir seansta 500 kalori yakılmasının yanı sıra bacak kasları olan quadriceps ve hamstingler ile kalça kasları yoğun biçimde çalışmaktadır.

Not: Kardiyovasküler adaptasyon süreci için bir dönem hafif tempolu cardio yapılmadan, ileri seviye bir spinning sınıfına girilmesi sağlıklı olmayacaktır. Dersten önce dersi veren eğitmen ile yüz yüze görüşünüz.

Paylaş:

Benzer Yazılar

Kalabalığa Değil, Vücut Tipi ve Amaca Göre Antrenman!