Sporcu Besinleri

Kişisel Antrenör Mete Pötöy tarafından yazılmıştır.

Sporcu besinleri yıllar yılı yanlış algılanmış, doping maddeleri ile karıştırılmıştır. Çoğu doğal olan bu ürünler, Fitnessın en önemli kısmı olan beslenme konusunda, hayatınızı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Örnek vermek gerekirse ileri seviye bir kassal çalışma sonrasında yeterli Creatine’i doğal yollardan almak mümkündür. Tabii 2 kilo kırmızı et yerseniz! Bu kadar yüklü miktarda kırmızı et çok kaliteli protein ve creatin kaynağıdır. Ancak bu aynı zamanda vücudunuza gerekenden çoook daha fazla hayvansal yağın girmesi demektir. Bu gibi durumlarda sporcu besinlerinin ‘DOZUNDA’ kullanılması son derece mantıklı ve ‘SAĞLIKLIDIR’.

Eğitmenlik hayatım boyunca öğrencilerim sporcu besinlerinin zararlı olup olmadıkları hakkında sorular sormuşlardır. Ben de hep aynı cevabı vermişimdir; ‘evet zararlılar!’. Kısa süreli şaşkınlık ifadelerinden sonra sözlerime şu şekilde devam ederim (Evet her seferinde aynısı oluyor ) ‘Evet zararlılar, ama asıl sormamız gereken soru ne kadar zararlılar?’ Günümüzde ne yazık ki pirüpak hiçbir yiyecek, içecek kalmamıştır. Yediğimiz ufacık bir çikolatada dahi içindeki sütün ve diğer maddelerin bozulmamasını sağlayacak koruyucu maddeler bulunmaktadır.

SOFRAMIZDAKİ ŞEKER, YEDİĞİMİZ TUZ, İÇTİĞİMİZ KOLA SPORCU BESİNLERİNE ORANLA ÇOK DAHA ZARARLIDIR.

Bir diğer yanılgı ise, sporcu besinleri ile günlük ihtiyacın tümüne yakınının karşılanabileceği düşüncesidir. Doğru dürüst beslenmeyip, sporcu besinlerinden mucize beklemek yanlıştır. Sporcu besinleri yabancı kaynaklarda SUPPLEMENT (destek) olarak geçmektedir. SPORCU BESİNLERİ (SUPPLEMENTLER) kaliteli bir Sporcu Beslenmesine ilaveten, gelişimi hızlandırmak amacı ile kullanılmalıdır.

Piyasada çok nadir olsa da sahte üretim ve kalitesiz ürün bulunur. Bu konuda seçici olunmalı ve SUPPLEMENTLER güvenli yerlerden alınmalı ve bu işten anlayan kişilere danışılmalıdır.

Paylaş:

Benzer Yazılar

Kalabalığa Değil, Vücut Tipi ve Amaca Göre Antrenman!