Varis ve Spor

Kişisel Antrenör Mete Pötöy tarafından yazılmıştır.

Varis Nedir?

Varis, damar elastikiyetinin azalması sonucunda oluşan bir toplar damar rahatsızlığıdır.

Varis Nasıl Oluşur?

Atardamarlardan farklı olarak, toplardamarlarda kapakçıklar bulunmaktadır. Damar, yüksek kötü kolesterol (ldl) nedeni ile sertleştiğinde (arteriyoskleroz) bu kapakçıklar görevlerini yerine getiremez ve damar kanı yukarı pompalayamaz.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Belirgin Bacak Damarları

Kaşıntı Hissi.

Damarların Kıvrımlı Hal Almaları

Ağrı (Halk Arasında Ayaklarıma Kara Sular İndi Denir)

Gece Yaşanılan Yanma Hissi

Bölgede Damarların Dolu Olduğu Hissi

Kramplar

Neler Varise Sebep Olur?

Varise sebep olan faktörlerin başında genetik (kalıtsallık) bulunmaktadır. Varis bir sonraki kuşağa, yüzde 50 ihtimalle taşınır.

Bunun dışında garsonluk, öğretmenlik gibi sürekli ayakta durulan meslek sahiplerinde varise daha fazla rastlanır. Diş hekimliği, ya da sürekli sabit noktada durarak ameliyat yapan doktorların varis problemi yaşama olasılığı daha fazladır. Yürüme hareketi, calf kaslarının kasılıp gevşeyerek kanın yukarı pompalanmasını kolaylaştırır.

Varisli Kişi Spor Yapmalı mıdır?

Spor varisi tedavi etmez, ancak yeni varislerin oluşumunu önleyebilir ya da yavaşlatabilir. Tedavi için bazı varisler için ameliyat gerekmekte, bazı varislerde ise tedavi bulunmamaktadır.

varikosel

Varisli Kişi Nasıl Spor Yapmalıdır?

Damar elastikiyetini artıran, cardio çalışmalarına ağırlık verilmeli ve varisli bölge neresi olursa olsun, varisli bölgede aşırı basınç (kan basıncı, tansiyon) oluşturacak egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Varis Çorabı İşe Yarar mı?

Tedavi etmez ama ilerlemeyi yavaşlatır.

Varisli Kişi Nelere Dikkat Etmelidir?

Fazla Ayakta Durmamalıdır

Dinlenirken Ayaklarını Uzatmalıdır

Fazla Tuzlu Yememelidir

Çok Sıcak Su ile Yıkanmamalıdır

Bol Su İçmelidir

Sık Sık Yürüyüş Yapmalıdır

Uzun Süreli Oturmamalı, Ara Ara Bacakları Rahatlatma Amacı ile Dolaşmalıdır

Varikosel Nedir?

Varis testislerde de görülebilir. Buna varikosel ismi verilmiştir. 3 derece olabilir. El ile muayene edildiğinde testis etrafında makarnamsı biçimde hissedilebilir. Bazı doktorlar birinci derece olan varikoseli dahi ticari amaçlı olarak, hemen ameliyat etmek isterler. İyi bir doktora gözükmeden ameliyat olmayın. Ağrı sızı yapmayan, günlük yaşamı etkilemeyen varikosel ameliyat gerektirmez.

Varikoseli Olan Biri Nasıl Spor Yapmalıdır?

Çok ağır bacak preslerden kaçınılmalıdır. Oturarak yapılabilen egzersizlerde, bu alternatifler kullanılarak, egersiz esnasında bölgede oluşacak basıncı azaltma yoluna gidilmelidir.

Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroid varisin anüs ve çevresindeki haline verilen addır. Bir çok sebebi olabilir. Bunlardan bazıları, genetik, sedanter (hareketsiz yaşam), sürekli oturarak çalışmak, acılı ya da fazla baharatlı yiyecek tüketmek, yeterince lifli gıda yememek ve kabızlıktır.

Hemoroidi Olan Biri Nasıl Spor Yapmalıdır?

Varikoselde olduğu gibi, ağır bacak preslerinden, bölgede basınç oluşturabilecek egzersizlerden kaçınılmalıdır. Bisiklet ve binicilik gibi sporlar yapılmamalıdır. Günlük hayatı çok az etkileyen bir seviyede ise ilaç tedavisi yeterli olmaktadır. Ancak kişinin yaşam kalitesini azaltan türden basur vakalarında derhal doktora görünülmeli ve ameliyat olunmalıdır. Hemoroid ameliyatı basit bir ameliyattır.

Paylaş:

Benzer Yazılar

Kalabalığa Değil, Vücut Tipi ve Amaca Göre Antrenman!